- Naslovna ›
- Zanimljivosti ›
- Evo kada deca, odnosno bebe, počinju da nas imitiraju
- Zanimljivosti
- 22. 03. 2022.
Evo kada deca, odnosno bebe, počinju da nas imitiraju
Svaka mama jedva čeka period kada beba počne da je imitira - ovo nam je znak da beba komunicira sa nama i daje nam povratnu informaciju.
Bez obzira da li ste knjiški moljac koji je pokušao da nauči sve razvojne faze deteta, sigurni smo da ste ih kroz majčinstvo sve spontano upoznale. Uostalom, svako dete se razvija i na neki svojstven način, stoga ne želimo kruto da pratimo određene tabele i da poredimo našu decu.
U ovom članku, želimo da damo odgovor na pitanje - kada bebe počinju da nas imitiraju?
Sigurni smo da se sećate svih onih stvari koje je vaša beba uradila po prvi put. Kada se osmehnula, kada je progovorila... Sve to nas ne samo emotivno oduševljava, već nam i nagoveštava da je beba srećna i zdrava i da se razvija u poželjnom pravcu.
Deca uče posmatrajući nas - da, to je tačno. Deca uče istražujući svoju okolinu, razaznajući vaše emocije. Bebe žele da shvate svet koji ih okružuje. Iako mnogi smatraju da je imitacija jednostavan proces ponavljanja, kod beba je to složena reakcija koja ipak zahteva neke stepenice pre kako bi se usvojila.
Da vas podsetimo - bebe ne vide isto toliko dobro koliko vidimo i mi, dakle da bi beba videla sve dalje od 20 cm, moraće da sačeka da joj se vid iskristališe, što samo po sebi može da nosi odgovor kada možete da očekujete bebine reakcije i imitiranje.
Kod većine beba, ovo se događa oko 3. meseca, a pored oštrine vida bebe počinju jasnije i bolje da razaznaju boje i nijanse. Tokom 4. meseca bebinog života, čulo vida postaje snažnije, a tek oko 1. rođendana je bebin vid spreman za sve senzacije kojima je dete okruženo.
Ipak, ovo nije jedini uslov da bi vas beba počela imitirati. Razvojni dečiji psiholozi i pedijatri tvrde da većina beba počinje da imitira članove porodice kada počne da sedi - sa otprilike pola godine. Bebine ruke su slobodnije, a u ovom periodu bebe počinju da razvijaju veštine vezane i za socijalnu interakciju, odnosno govor sa ostalima.
Bebe pre svega počinju da imitiraju jednostavne zvuke koje ćete prvo vi da proizvodite. Nakon toga slede pokreti ruku, poput tapšanja. Krećemo od jednostavnih stvari, a zatim se beba okreće i složenijim radnjama, što na kraju svakako rezultira punom komunikacijom, odnosno govorom.
Koristan savet bi bio da isprva vi imitirate bebu, kako bi ona shvatila o čemu se tu zapravo radi. :) Nakon toga, beba je srećna što je uključena u interakciju i sama će inicirati da se ovakvi vidovi komunikacije ponavljaju.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.