- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Kako pobediti sramežljivost?
- Psihologija
- 18. 11. 2021.
Kako pobediti sramežljivost?

Da li i Vas sramežljivost sputava da uzmete mnogo više od života?
Kod nekih osoba sramežljivost je uveliko izražena još odmalena, a ova neprijatna pojava može da nas omete u učestvovanju u brojnim važnim društvenim aktivnostima.
Sramežljivi ljudi se uglavnom plaše kritike, ali i odbijanja, te se stoga povlače i često žive dosta izolovano.
Kada problem ojača, a osoba ima obaveze da stupa u razne društvene aktivnosti, neretko se poseže za alkoholom, tabletama za smirenje, pa čak i drogama kako bi se osoba opustila.
*Da li ste znali da se sramežljivost pojačala sa erom pametnih telefona? Kroz poruke smo hrabri da kažemo svašta, ali u realnosti to i nije baš tako...
Sramežljivost nas dovodi u jedan začaran krug. Ne snalazimo se u društvenim situacijama zbog straha, nakon toga osetimo nelagodnost, pa odmah zatim gledamo kako da izbegnemo sledeću neprijatnu situaciju.
Odlučili ste da stanete sramežljivosti na kraj? Evo koje taktike dokazano rade:
1. Fokus na uspeh. Sramežljive osobe se gotovo uvek fokusiraju na neuspeh. Konstantno razmišljaju šta su krivo uradili, da li će nešto krivo reći, hoće li biti osuđene. Umesto toga, potrebno je fokusirati se na upravo suprotno - šta smo dobro uradili, šta možemo dobro uraditi, ili reći.
2. Niste jedini. Ma kako god ovo surovo zvučalo, sramežljive osobe gotovo uvek razmišljaju o sebi. Zašto biste sav fokus prebacili na sebe, kada tokom društvenog događaja postoje i drugi ljudi? Zainteresujte se za njih, nemojte konstantno proučavati samo sebe i svoje reakcije.
3. Uloga. Svi mi glumimo mnogo različitih uloga u društvu. Na primer, na poslu ste možda doktorica, kod kuće ste možda majka, sa partnerom ste romantična osoba, a sa prijateljima potpuno drugačiji. To je potpuno normalno i nema ništa loše u tome. Ako Vam je teško da u određenim društvenim situacijama prevaziđete sramežljivost, zadajte sebi neku ulogu. Uživite se u ono što već dobro radite, sve dok ne pobedite sramežljivost, koja često nastaje iz nesigurnosti.
4. Utišajte svoj unutrašnji kritički dijalog/monolog. Nemojte se stalno preispitivati da li ste rekli nešto loše ili izgledali pomalo čudno. Kako uopšte utišati unutrašnji dijalog? Jednostavno - ne obazirite se na njega. Nemojte pokušavati da se borite protiv unutrašnjih misli jer ih na taj način još više hranite. Kada dovoljno dugo vremena budete ignorisali kritički unutrašnji dijalog, on će videti da tu nema više šta da traži i jednostavno nestati.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Otkrivene nove fascinantne činjenice o Suncu
- Kultura
- 05. 03. 2025.
Sačuvajte plodnost što duže - uz ove savete
- Zdravlje
- 04. 03. 2025.
Ne znate da koristite kineske štapiće za jelo?
- Zanimljivosti
- 04. 03. 2025.