- Naslovna ›
- Psihologija ›
- Da li je vršnjačko nasilje danas sve češće ili se o tome ranije jednostavno manje govorilo?
- Psihologija
- 05. 09. 2021.
Da li je vršnjačko nasilje danas sve češće ili se o tome ranije jednostavno manje govorilo?
U ovom članku, pokušaćemo da odgovorimo na pitanje da li je vršnjačko nasilje danas sve češće ili se o tome ranije jednostavno manje govorilo.
Istina je sledeća - vršnjačko nasilje je oduvek postojalo. Ne, nije bilo isto kao i danas, ali je ipak postojalo. Svi znamo i za onu poznatu poštapalicu da su "deca surova" i odrastanje nam je svima zadavalo po koji nizak udarac na ego.
Ipak, neke stvari su se promenile, a to su oblici vršnjačkog nasilja...
Ranije generacije su takođe vršile i trpele vršnjačko nasilje, ali se ono uglavnom odigravalo na nivou povremenih tuča (uglavnom dečaka), ismevanja dece koja imaju nekih poteškoća ili su jednostavno različita, ili uvreda na različitim osnovama - nacionalnim, verskim, na račun izgleda i tako dalje.
U današnje vreme, nasilje u svakom obliku je definitivno u porastu. Kada govorimo o vršnjačkom nasilju, možemo zaključiti da je ono poprimilo neki novi, teži nivo. Ne vredi više pravilo da se deca potuku pa pomire, već na scenu stupaju teži scenariji - korišćenje različitih predmeta kako bi se drugo dete povredilo i ozledilo, ponižavanje na različite gnusne načine koji ostavljaju trajne posledice i traume (snimanje celog događaja telefonom), kao i objavljivanje svega toga online, što žrtvu totalno stigmatizuje.
Moramo spomenuti i uticaj Interneta na ovu pojavu. Deca imaju pristup gotovo svemu, a mnoge scene koje gledaju na Internetu zaista nisu primerene njihovom uzrastu i nivou shvatanja. Takođe, tu su sve više i igrice usmerene na iskaljivanje nasilja, koje ne moraju nužno isto i da pokrenu, ali nasilniku mogu dati ideju.
Postoji još jedan problem za koji verujemo da je okidač za porast vršnjačkog nasilja, a to je društvo u kojem živimo - materijalistički orijentisano. Ceo današnji svet se vrti oko novca, a deca su toga svesna već od najranijih dana. Nasilje se često vrši ukoliko neko dete dolazi iz siromašne porodice. Deca se porede sa stvarima koje poseduju, prave staleže između sebe, konstantno žude za materijalnim stvarima i čini se kao da nikada nikome nije ničega dosta.
Uz društvene mreže, ovo sve postaje još veći problem.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Kako i zašto pun mesec utiče na ljude?
- Psihologija
- 08. 11. 2024.
Kako izgleda tipičan profil preljubnika?
- Veze
- 07. 11. 2024.
Starinski recept - ajnpren supa
- Kuhinja i recepti
- 07. 11. 2024.