- Porodica
- 15. 02. 2023.
Šta treba da uradite prilikom strujnog udara?
Odnosno, kako izbeći strujni udar...
Koje korake možete preduzeti kako bi se zaštitili od strujnog udara, a šta raditi kada nekog od vaših ukućana udari struja? Ove informacije spašavaju živote - odvojite samo 5 minuta da pročitate članak.
Trudimo se da pokrijemo i korisne teme koje vam mogu pomoći da u datoj situaciji spasite nekome život. U nekom od prethodnih članaka smo pisali o raznim opasnim situacijama, ali i dali savete kako da se ponašate ukoliko dođe do situacija poput - gušenja bebe, odnosno deteta, kao i kako dovoršiti porođaj u toku ukoliko niste u blizini porodilišta.
Čini nam se da o mnogim stvarima ne znamo dovoljno, a pokušavamo da saznamo tek onda kada upadnemo u nevolju ili problem. Ovaj put ćemo uraditi nešto drugačije - informisaćemo se barem o osnovnim informacijama vezanim za struju, a iste će nam pomoći da se zaštitimo od letalnog ishoda, te od drugih potencijalnih zdravstvenih komplikacija koje mogu da nastanu nakon strujnog udara.
Dobro je znati kako je jednosmerna struja gotovo 4 puta manje štetna i opasna po naš organizam, za razliku od naizmenične struje. Za nas su izuzetno opasni naponi u vrednosti između 110 i 500 V.
Zbog čega najčešće dolazi do strujnih udara? Navodi se kako su to gotovo uvek slučajevi vezani za neispravnost električnih aparata, vodova, ili udari struje prilikom munje, groma.
Udar struje izaziva povrede koje izgledaju poput opekotina, a neretko se gubi i svest, te dolazi do manjih krvarenja na mozgu. Naš zadatak je da shvatimo šta učiniti kada do nesreće dođe, kao i kako prevenirati istu:
1. Prekinite strujno kolo. Prva stvar koju treba učiniti kada nekoga udari struja jeste isključiti dotok struje do uređaja koji je prevashodno i prouzrokovao problem.
2. Voda. Potrudite se da osoba koju je zadesio strujni udar nije u kontaktu sa vodom i vlažnošću.
3. Primenite veštačko disanje ukoliko je osoba izgubila svest. Pročitajte i veoma informacije vezane za davanje prve pomoći, koje smo opisali u ovom članku. Trudite se da se što manje krećete po prostoriji, te naravno pozovite elektrodistribuciju čim pre.
Otkrivamo i kako postupati sa strujom, odnosno šta predstavlja nepravilno ponašanje:
1. Stavljanje prstiju i drugih predmeta u utičnice. Jasno nam je da ne radite ovo, ali obratite pažnju na decu.
2. Metalni predmeti. Poželjno je da se ovakvi predmeti nalaze što dalje od utikača.
3. Izvlačenje kabla. Kabl iz utičnice izvlačimo tako što ga držimo za glavu, a ne da vučemo gajtan.
4. Gledajte da ne budete suviše blizu trafostanica i dalekovoda, ukoliko je to moguće. Takođe, ne dodirujte metalne trafostanice. Deca ne bi trebala da se penju na drveće u blizini dalekovoda.
5. Izbegavajte da koristite električne uređaje u blizini vode i velike vlažnosti.
Zaštita od strujnog udara predstavlja skup postupaka , među kojima se neminovno izdvajaju uzemljenje životnih prostora, zaštitni kontakti na utičnicama, kao i primena nulovanja.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.