- Porodica
- 01. 10. 2022.
Odabir flašica za bebu - nekoliko korisnih saveta
Nije svejedno koju ćete flašicu za bebu kupiti - donosimo vam obiman, ali sažet i jasan vodič koji će vam pomoći da napravite najbolji odabir tokom kupovine flašica za svoju bebu.
Istina je da vrste i tipove flašica doslovno možemo da poređamo u više različitih kolona, ali je pre svega dobro znati da flašice razlikujemo po materijalu, izgledu, funkcionalnosti, tipovima cucli, kao i drugih dodataka koje sadrže.
Pre nego što se upustimo u sve te podele, hajde da prođemo kroz onu koja uglavnom najviše zanima sve roditelje - staklene ili plastične flašice za bebe?
1. Staklena flašica. Najbolja stvar povodom staklene flašice za bebu jeste to da apsolutno ne sadrži nikakve štetne materije. Pored toga, jednostavno se i čiste, a i trajnije su. Što se negativnih strana tiče - mogu se razbiti, teške su, pa ih beba često neće moći držati sama, barem dok je manja. Majke koje se odluče za ovaj tip flašica tvrde da su spas povodom težine flašice pronašle u silikonskim držačima za ovaj tip flašica koji omogućava da beba sama jede, bez potrebe za pridržavanjem flašice.
2. Plastične flašice za bebe. Praktične, ne lome se, lake za pranje - ali ne i jednostavne za održavanje. Pored toga, korisno je potražiti flašicu koja je BPA free, kako ne bi sadržavala štetne materije. Plastične flašice je obavezno sterilisati. Ako flašica koju ste kupile na sebi nema oznaku BPA free, znajte da je prilikom otkuvavanja ili sterilisanja bočice moguće ispuštanje štetne materije pod nazivom bisfenol A.
3. Flašica koja je zakrivljena na gornjem delu. Pogodne su za hranjenje kako novorođenčadi, tako i manjih beba. Dizajnirane su na način da ne dozvoljavaju preterano propuštanje vazduha, stoga ih većina smatra i za flašice koje pogodno deluju protiv grčeva.
4. Široka cucla koja podseća na dojku. Flašice sa ovim tipom cucli su odlične za sve one bebe koje sa dojenja prelaze na formulu, odnosno dohranu. Ne samo da su lake za korišćenje, već i za održavanje, jer se cucla lako pere. Možete ih koristiti i u slučaju da beba odbija dojku. Ne bi trebalo da posle imate problema sa nastavkom dojenja, ukoliko beba zatraži.
5. Klasične flašice duguljastog oblika. Ovo bi bio neki standard - napravljene su na takav način da je bebama lako da ih drže, a pored toga većina njih ima i pregradu za sprečavanje vakuma.
*Veličinu flašice biramo prema potrebi bebe i uzrastu.
6. Cucle. Cucle mogu da se razlikuju povodom mnogo stavki, a neke od najvažnijih bi bile: materijali, poput cucli od kaučuka ili silikona, zatim po veličini otvora kroz koje mleko ili druga tečnost protiče, uske i široke cucle, te takozvane cucle protiv grčeva - antikolik. Otvor cucle se menja po potrebi bebe, stoga novorođenče počinje sa cuclom S, a starije bebe prelaze na cucle M, a potom i L.
Koliko flašica za bebu vam je dovoljno u početku? Ovo svakako zavisi da li se beba doji ili je na dohrani. Ukoliko je beba na dohrani, trebaće vam otprilike 3 flašice - za novorođenče počnite sa najmanjim flašicama, od 120ml.
Neki od najpoznatijih proizvođača flašica i cucli kojima roditelji na našem području veruju bi bili NUK, AVENT, CHICCO, Dr Brown's, kao i MEDELA.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Izmene roditeljskog dodatka i naknade za porodilje
- Porodica
- 03. 10. 2024.