- Porodica
- 27. 09. 2022.
Državno VS privatno vođenje trudnoće
Gde voditi trudnoću? U državnim ambulantama, odnosno domovima zdravlja, ili pak u privatnim ordinacijama? Mi smo napravili liste koje govore dobre i loše strane kako državnog, tako i privatnog vođenja trudnoće.
U drugom ste stanju, ili pak planirate trudnoću u nekom skorijem periodu, ali niste sigurne za koji opciju vođenja trudnoće da se odlučite - državno ili privatno? Naravno, svesni smo da se takva odluka donosi u skladu sa mnogim drugim činjenicama iz Vašeg života. Na primer, domovi zdravlja nisu isto opremljeni u gradovima i selima, odnosno manjim sredinama.
Udaljenost ordinacije, Vaš budžet, kao i lične preferencije igraće ulogu u odabiru državnog ili privatnog vođenja trudnoće, a ukoliko se dvoumite, neke od naših smernica Vam možda budu od pomoći. Naravno, imamo na umu da mnoge trudnice neke preglede obavljaju državno, a neke privatno, i to je sasvim u redu.
Dobre i loše strane vođenja trudnoće u državnim domovima zdravlja:
1. Besplatno je (uglavnom skoro sve). Što se vođenja trudnoće u državnim domovima zdravlja tiče, trebalo bi da je gotovo svaki pregled besplatan. Ako Vam bude zatrebao neki lek, trudnice uglavnom kažu da ne dobiju recept - već ispisano na papirić šta treba da kupe, stoga to predstavlja trošak i nije besplatno. Ono što takođe nije besplatno jesu ekspertni ultrazvuk.
Ekspertni ultrazvuk se po pravilu ne plaća - trebalo bi da je dovoljno da izabrani lekar da uput na kliniku gde se to radi. Na primer, GAK Višegradska, ili Narodni front. Naravno, svesni smo da situacija nije ista u velikim gradovima, te se situacija može razlikovati u unutrašnjosti. Takođe, zavisi i da li će Vaš lekar hteti da da uput. Viđamo da dosta žena iz unutrašnjosti dolazi na konsultativne preglede u Višegradsku. Dakle, ova situacija uglavnom zavisi od izabranog lekara.
Poželjna su 2 ekspertna ultrazvuka u toku trudnoće, a prvi se obavlja oko 12. nedelje. Pored toga, u istom periodu radite i DABL test, a da li ćete isti platiti zavisi od iste situacije kao i sa ekspertnim ultrazvukom. 4D ultrazvuk nije besplatan. Zašto se ovakvi pregledi ne vrše u domovima zdravlja? Navodi se da je problem sa manjkom dobre aparature, odnosno ultrazvukova koji bi bili dovoljno precizni da pokažu određene parametre bebe.
2. Vaš izabrani ginekolog. Dobra stvar je da verovatno imate svog izabranog ginekologa u nekom od državnih domova zdravlja, a ukoliko tamo godinama odlazite na preventivne preglede, i taj doktor Vam odgovara - sjajno!
3. Neće Vas poslati na mnoge "nepotrebne" analize. Državno Vas gotovo nikada neće ubeđivati da za svaki slučaj odradite neku dodatnu analizu. Mišljenja na ovu temu su podeljena, što naravno zavisi i od ličnih iskustava trudnica. Nekima su određeni pregledi spasili trudnoću, pa i život njih samih i bebe, dok drugi tvrde da su bespotrebno potrošili novac.
4. Dugo čekanje. Ono što predstavlja velik problem jeste to da ćete najverovatnije provesti sate čekanja u ordinacijama. Zakazani ste u 08, a na red ste došli u 12h? Zvuči poznato... Pored toga, mnoge trudnice moraju da miruju ili održavaju trudnoću, stoga stajanje ili čekanje satima za njih predstavlja izazov za gubitak trudnoće.
5. Loši ultrazvučni aparati. Problem je uglavnom vezan za unutrašnjost, a ne za veće gradove naše države. Pored toga, važno je i da je lekar dobro obučen i iskusan u svome poslu. Trudnice tvrde da se dešava se i da dođu da utvrde trudnoću u 7. nedelji, a da se državno ne vidi ništa, sem meška, dok se privatno možda već čuje i kako kuca srce...
6. Premalo vremena za posvećivanje pacijentu. U proseku, imaćete oko 10 minuta vremena za sve, ako se radi i ultrazvuk stomaka. Uostalom, to zavisi i od same ličnosti Vašeg odabranog lekara, ali u manjim mestima, gde na mnogo trudnica radi samo jedan ginekolog, nemoguće je očekivati više. Naravno, nećete baš stići da popričate sa svojim ginekologom te čujete šta misli o tezi da ananas izaziva kontrakcije, kao i da li je Šaljićev melem najbolji protiv strija. :)
7. Porođaj. U državnoj, kao i u privatnoj klinici, navodno je moguće imati svoj plan porođaja, te očekivati da Vaš lekar prisustvuje istom, ali i to zavisi od smene samog lekara, odnosno da li taj dan radi u toj smeni u bolnici, kada se Vaš porođaj odvija.
Dobre i loše strane vođenja trudnoće u privatnim ordinacijama:
1. Košta. Naravno, na prvom mestu je novac. U proseku, vođenje trudnoće u privatnim ordinacijama košta oko 600 evra. U to nisu uračunati vanredni pregledi koji mogu da Vas zadese, kao niti terapije. Ako se odlučite da odradite i neki od prenatalnih testova, budite spremni da je početna cena istih od 600 evra pa na dalje.
2. Koga odabrati? U moru privatnih ordinacija, često ostajemo zbunjeni kome dati svoje poverenje. Sigurno ste čuli da ima odličnih doktora, ali problem nastaje iz razloga što su oni često prebukirani, stoga ćete verovatno morati da se odlučite za nekog od njihovih kolega - koje će Vam oni naravno toplo preporučiti. :)
3. Dodatne, možda nepotrebne, a možda i potrebne analize. Treća stavka, sve suprotno od 3. stavke za vođenje trudnoće u državnom domu zdravlja.
4. Komfor. Komfor je važan, a pogotovo u trudnoći. U privatnim ordinacijama će Vam svako uputiti lepu reč, osmeh, kao i podršku, a slažemo se da to nema cenu. Naravno, to ne znači da su državno svi neljubazni, samo uglavnom nemaju dovoljno vremena da se posvete pacijentu na način na koji mi očekujemo. Pored toga, topla reč i osmeh zavise i od osobe do osobe, stoga je i ovo individualno. Komfor svakako predstavlja to da nećete morati dugo da čekate na pregled - uglavnom ćete biti primljene baš onda kada ste zakazane.
5. Verovatno moguć dogovor oko porođaja. Poslednja stavka bi bila samo rođenje deteta, a ukoliko trudnoću vodite privatno, trudnice tvrde da je moguće dogovoriti se oko porođaja sa svojim izabranim ginekologom, odnosno lekarom. Ipak, tvrdi se da i u državnim i privatnim klinikama može da se dogovori sa doktorom sve vezano za porođaj, pa čak i njegovo prisustvo na istom.
I ovo, nažalost, varira od dela zemlje u kojem živite, odnosno da li se nalaizite u većim gradovima ili u manjim mestima. Naravno, postoje šanse da ne ispadne baš sve kako ste zamislili, ali veća je šansa da će neko obratiti više pažnje na Vas, te se potruditi da sve dobro prođe.
Državno ili privatno vođenje trudnoće - koji je Vaš odabir?
Bilo kako bilo, u toku samog porođaja je mnogo važnije imati dobru babicu, kako tvrde iskusne porodilje. Naravno, to je slučaj ukoliko govorimo o prirodnom porođaju, koji uglavnom nema komplikacija i ne zahteva dodatnu asistenciju.
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Ove stvari psi zaista ne vole kod svojih vlasnika
- Ljubimci
- 07. 12. 2024.
5 luksuznih boja za savršen jesenji autfit
- Moda
- 06. 12. 2024.
Jeftini dekor trendovi za jesen 2024
- Kuća
- 06. 12. 2024.