- Porodica
- 24. 06. 2024.
Briga o dementnom članu porodice - korisni saveti

Brinuti o osobi sa demencijom može da bude veoma izazovno, a samo stanje će svakako zavisiti i od stepena demencije u kojoj se član porodice nalazi. Kako smo primetili da se o ovoj temi nedovoljno govori, odlučili smo da napravimo članak pun korisnih saveta za brigu o dementnom članu porodice.
Otežano svakodnevno funkcionisanje je jedna od glavnih stvari sa kojim se susreću dementne osobe, ali i njihovi članovi porodice. Promene ponašanja su česte, pa se možete naći u različitim zbunjujućim situacijama. Verujemo da je najteže onima koji se sa demencijom sreću po prvi put, pa im je svaki i najmanji savet dobrodošao.
Iz tog razloga, napravili smo vam jednostavan priručnik koji može da bude veoma koristan prilikom brige i nege dementne osobe:
1. Strpljenje i razumevanje. Pre nego što počnemo da delimo praktične savete, najvažnije je da kažemo da će vam briga o dementnoj osobi često izazvati veći emotivan stres, pa je veoma važno da se naoružate strpljenjem i razumevanjem, ali i saosećanjem.
2. Svaki dan može da bude drugačiji. Iz tog razloga, prolazićete i vi kroz različite faze. Nekada ćete biti tužni, a nekada i ljuti. Osobe koje vode računa o dementnim članovima porodice tvrde da su prošli i kroz fazu šoka.
3. Tok bolesti. Važno je da se i sami upoznate sa tokom bolesti. Briga o dementnoj osobi ne znači da treba da zapostavite sebe i druge članove porodice. Biće vam potrebno mnogo planiranja kako biste uspeli sve da uskladite u jednom danu.
4. Selidba. Sve porodice koje imaju dementnog člana ne bi trebale da menjaju mesto boravka, ukoliko je to moguće. Ovo može dodatno da pogorša demenciju i da izazove vremenske i prostorne konfuzije.
5. Važnost neverbalne komunikacije. Važno je i da se povežete sa dementnom osobom, a kako tok bolesti bude odmicao, znajte da će vam neverbalna komunikacija biti od preke koristi.
6. Šetnje su preporučljive. U najvećem broju slučajeva, hod ostaje očuvan kod dementnih pacijenata. Šetnje su veoma korisne za obolele, a prijaće i vama. Potrudite se da dementna osoba uvek ima pratnju, jer imaju tendenciju da se izgube.
7. Identifikacija. Možda će vam zvučati čudno, ali je takođe veoma važno da osoba sa demencijom na sebi ima neku identifikaciju, u slučaju da se izgubi. Najčešće, porodica napravi narukvicu sa ličnim podacima.
8. Izbor obuće. Čak i najobičnije dnevne stvari mogu da vam olakšaju brigu i negu o dementnoj osobi. Neka obuća bude ona koja se lako obuva i izuva, nikako na pertlanje.
9. Dostojanstvo i samostalnost. Važno je sačuvati i dostojanstvo obolelog, a korisno je i redovno podsticati samostalne radnje, poput oblačenja i hranjenja. Tu je i lična higijena, za koju je najbolje da se napravi jasna rutina. U težim stadijumima bolesti, važno je obratiti pažnju i na izbor hrane. Kako osobe sa demencijom mogu da zaborave da gutaju, prilagođavajte hranu stepenu bolesti, a kasnije obavezno uvedite samo kašastu hranu.
10. Vežbe istezanja. Vežbe istezanja su od velike koristi, a posebno kada je reč o rukama ili nogama. Uopšteno, sve aktivnosti koje praktikujete sa obolelim, praktikujte na istom mestu i u isto vreme, ili barem približno. Ovo važi kako za aktivnosti, tako i za ishranu i ličnu higijenu, koju smo već spomenuli.

Da li i sami želite da podelite neki savet vezan za brigu i negu dementne osobe?
Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Da li znate čemu služi fijoka ispod šporeta?
- Kuća
- 30. 04. 2025.
Preporuke knjiga Demi Mur
- Kultura
- 30. 04. 2025.
Trendovi u svetu venčanja
- Veze
- 29. 04. 2025.
Preukusna salata sa urdom
- Kuhinja i recepti
- 29. 04. 2025.