- Lepota
- 08. 10. 2022.
Štetnost farbe za kosu

Da li smo zaista svesne svih rizika na koje pristajemo kada odlučimo da farbamo kosu? Pogledaćemo koji su potencijalno opasni sastojci u farbama, te odgovoriti na pitanje da li su farbe bez amonijaka bolja solucija.
Prošla su vremena kada su se žene farbale samo zbog sedih vlasi. Danas, većina devojčica krene sa farbanjem već u srednjoj školi, sa željom da eksperimentiše i promeni svoj izgled.
Pored toga, velik broj dama često menja boju kosu, a mnoge se farbaju i svaki mesec, kako bi prikrile izrast. No, jeste li se zapitale koliko time štetite svome zdravlju?
Ovaj članak nije napisan sa idejom da vas odgovori od farbanja kose, već da pruži određene informacije za kojima ste možda tragale.

Naučnici tvrde da određena istraživanja potrvđuju da trajne farbe za kosu sadrže kancerogena jedinjenja , a posebno je problematično ukoliko uz iste koristite i farbe namenjenje za ispravljanje kose.
Ako farbe za kosu koristite gotovo svaki mesec, povećavate šansu da se razbolite, i to za čak 9 puta. Nacionalni institut za nauku o zdravlju životne sredine došao je do podatka da žene koje kosu farbaju svakih 5 do 8 nedelja mogu da povećaju svoju šansu za bolest do neverovatnih 60%, a ovo se posebno odnosi na Afroamerikanke.
Osvrnuli smo se i na temu opasnih sastojaka. Problematični su sekundardni amini, koji će putem kože preći u vaš krvotok. Sa godinama, štetni sastojci se gomilaju u telu, te samim tim povećavaju šansu za razvoj problema.
Opasne alergijske reakcije, perutanje temena, svrab, kao i ranice momentalne su štetne pojave koje mogu nastati usled farbanja kose, a problem je još veći sa godinama. Povećanje rizika od dobijanja raka dojke, jetre, kože, pluća, i debelog creva bi zaista trebalo da nam stavi prst na čelo.
Smanjenje plodnosti takođe može da se poveže sa štetnim sastojcima farbi, ali i nekih drugim kozmetičkih proizvoda. Bez obzira da li koristite jeftinije ili skuplje farbe, velika je verovatnoća da sadrže sastojke koji mogu da remete ponašanje i funkciju estrogena u organizmu. Parabeni i konzervansi su vam takođe poznati, a njih lekari povezuju i sa policističnim jajnicima, endometriozom i cistama na grudima.
U redu, ali šta je sa farbama bez amonijaka? Amonijak je problematičan sastojak jer njegovo udisanje može da ima veoma štetne posledice po pluća, da izazove iritaciju očiju, nosa i grla. Farbe za kosu bez amonijaka su dakle manje štetne, ali samo za navedene probleme, dok činjenica da je farba sama po sebi štetna zavisi od drugih sastojaka, koje većina ipak sadrži.
I dok svetlije nijanse više oštećuju kosu, navodi se da su tamnije, odnosno crne i smeđe farbe ipak opasnije, odnosno sadrže više štetnih supstanci. Najbolje bi bilo ako možete da izbegavate amonijak, hidrogen i olovo, a pored toga da se farbate što ređe. Kako ne biste izgledali neuredno, najbolji savet bi bio ne odstupati suviše od svoje prirodne nijanse kose.
Farbe za kosu su štetne i za muškarce, koji često posežu i za farbanjem brade.

Prethodni članak
Sledeći članak
Traži
Najnoviji članci
Najbolje pesme 90-ih
- Kultura
- 01. 06. 2023.
Baštovanstvo kao hobi
- Hobi
- 31. 05. 2023.
Fotografija kao hobi
- Hobi
- 29. 05. 2023.