- Kultura
- 24. 03. 2025.
Kako započeti i obaviti neprijatne razgovore

Donosimo vam praktične i realne savete koji će vam pomoći da najzad obavite taj neprijatan razgovor.
Činjenica je da gotovo niko od nas ne voli da vodi teške i neprijatne razgovore.
Bez obzira da li treba da obavite razgovor sa nadređenim, svojim radnikom, roditeljem, prijateljem, ili detetom, ukoliko je neprijatna i važna tema u pitanju, poželjno je da se za isti pripremite.
Znate ono “moram nešto da ti kažem ili moram nešto da te pitam”? E pa, evo kako da takvi razgovori budu manje neprijatni, odnosno da prenesete baš onu poruku koju ste nameravali:
1. Slušanje. Prva stvar koju treba da imamo u glavi jeste to da sagovornik treba da nas čuje. Dakle, njegovo slušanje je još važnije od poruke koju planirate da prenesete. Kako biste to postigli, izaberite pogodan trenutak i mirno okruženje i obavezno isključite telefon.
2. Način na koji prenosimo informaciju. Način na koji ćemo preneti informaciju od iste je važnosti kao i sama ta informacija. Prisetite se koliko je bitan ton glasa, kao i govor tela.
3. Morate da razumete i šta oni vama govore. U redu, sada kada ste spremni da saopštite nešto neprijatno ili postavite pitanje istog tipa, spremite se za njihov odgovor. Da biste bili u potpunosti sigurni da ste se razumeli, njihov odgovor možete da sažmete i da ih pitate jeste li ih dobro razumeli - njihovim rečima. Na ovaj način neće doći do nesporazuma i novih nesuglasica.
4. Usporite. Kako se razgovor ne bi oteo kontroli, poželjno je da pričate nešto sporije i razumnije. Jasno je da ne možete da kontrolišete brzinu pričanja svog sagovornika, ali sami možete da usporite celokupan razgovor na ovaj način.
5. Reakcije. Ukoliko vas je druga strana povredila određenim rečima, potrudite se da ne reagujete prebrzo. Umesto toga, zastanite, duboko udahnite, pogledajte svog sagovornika i razmislite da li su te reči zaista izgovorene sa ciljem da vas povrede. U svakom slučaju, težak razgovor se obavlja tako što moramo da naučimo da slušamo, a ne samo da čekamo kada je naš red da ponovo nešto kažemo.
6. Budite svesni svojih okidača. Kada vodimo tešku debatu, moramo da budemo svesni i toga da u nama leže određeni okidači. To što će vas lično neki izrazi ili fraze povrediti, ne znači da to druga strana svesno radi. Dakle, poželjno je da budemo svesni svega onoga što je okidač - u nama, za šta drugi ljudi ne znaju. Ovo će vam pomoći da razgovor uspešno privedete kraju, smireni, umesto da klasično planete i ne postignete ništa.
Kako započeti težak razgovor? Poželjno je da osobu prethodno pitate kada ima vremena. Nemojte slobodno uletati sa teškim temama onda kada vama to odgovara.
Rečenice poput - potrebna mi je tvoja pomoć, ukoliko se radi o nečemu vezanom za posao, ili želela bih sa tobom nešto da podelim, ukoliko je u pitanju lična stvar, predstavljaju dobar početak.

Pročitajte više i o asertivnoj komunukaciji u ovom članku.
Prethodni članak
Traži
Najnoviji članci
Da li znate čemu služi fijoka ispod šporeta?
- Kuća
- 30. 04. 2025.
Preporuke knjiga Demi Mur
- Kultura
- 30. 04. 2025.
Trendovi u svetu venčanja
- Veze
- 29. 04. 2025.
Preukusna salata sa urdom
- Kuhinja i recepti
- 29. 04. 2025.