- Kuća
- 09. 01. 2023.
Kako odabrati uređaj za prečišćavanje vazduha?
Ako se pitate koji prečišćivač vazduha da kupite, pročitajte ovaj članak.
O zagađenju vazduha i uticaju istog na naše zdravlje smo već pisali , a pored toga smo podelili i korisne savete za prirodno pročišćavanje vazduha. U ovom članku, odlučili smo se na korak dalje i pokušali da sastavimo vodič za kupovinu prečišćivača vazduha.
Činjenica je da nije zdravo živeti u ustajalom vazduhu, te da naše prostorije svakako moramo i provetravati, što znači da će zagađen vazduh opet ući u naš dom. Prečišćivači vazduha na sreću nisu neko puko prodavanje magle, već vam zaista mogu pomoći da koliko toliko utičete na smanjenje zagađenja vazduha koji udišete u svome domu, te samim tim poboljšavaju zdravlje, odnosno sprečavaju komplikacije koje nezdrav vazduh može da donese.
Ipak, nisu svi prečišćivači vazduha isti - sigurni smo da ste primetili kako oni u sebi sadrže različite filtere, ili čak više filtera, ali i ventilatora, koji im pomažu da usisaju vazduh, a zatim i da ga pročiste. Loše i nezdrave čestice ostaju na filteru, a vi dobijate pročišćen vazduh bez štetnih primesa. Filteri su u najvećem broju slučajeva napravljeni od kombinacije vlakana, papira i mrežice.
Kada razmišljate u pravcu kupovine prečišćivača vazduha, sigurno mislite i o finansijskoj strani priče. Pored cene samog uređaja za prečišćavanje vazduha, morate da uzmete u obzir i cenu filtera koji ćete morati da menjate. Što se samih filtera tiče, postoje oni koje treba menjati češće, kao i oni dugotrajniji, te filteri koji mogu da se peru. Ovi poslednji nam zvuče najisplativije, ali oni su naravno smešteni u jednim od najskupljih uređaja za prečišćavanje vazduha.
Neki prečišćivači u sebi sadrže i UV filtere, a isti su pogodni za otklanjanje grinja, bakterija i plesni, što je posebno korisno ako vi sami ili neko u vašoj porodici pati od alergija, astme, ili ima respiratorne probleme. Jonizatori se takođe koriste, a njihova svrha je da pre svega privuku sve štetne čestice u zagađenom vazduhu.
Kada kupujete prečišćivač vazduha, vi pre svega želite da budete sigurni kako je uređaj u mogućnosti da pročisti vazduh koji dolazi spolja. Neki uređaji mogu da pročiste duvanski dim, polen ili prašinu, ali obratite pažnju koliko su efikasni prilikom tretiranja zagađenja iz vazduha.
Nemojte se plašiti da vas proizvođači ovih uređaja obmanjuju - stručnjaci tvrde da je HEPA filter zaista dovoljan kako bi otklonio štetne čestice iz spoljašnjeg zagađenog vazduha, te vam obezbedio zdravo okruženje.
HEPA filteri uklanjaju i najsitnije čestice zagađenja, one koje golim okom ne možete da vidite. Ako se odlučite za prečišćivač vazduha sa HEPA filterom, znajte da je njegova glavna i osnovna namena da proizvede zdrav i čist vazduh za vaš dom, ne i da otkloni neprijatne mirise, poput duvanskog.
Jonizatori vazduha se takođe koriste u ove svrhe, a isti rade na principu hemijske injekcije koja čisti vazduh. Jonizatori za razliku od HEPA filtera mogu da utiču i na otklanjanje loših mirisa i drugih zagađenja u domu, ali priča je nešto delikatnija. Naime, jonizatori zapravo samo prikrivaju te neprijatne mirise, a nije sigurno ni da li će vam ponuditi apsolutno zdrav vazduh od spoljašnjih zagađenja.
Filteri sa aktivnim ugljem su takođe rešenje, a dobra stvar je da isti zaista mogu da otklone štetne hemikalije i gasove. Ipak, filteri sa aktivnim ugljem su najjefikasniji u kombinaciji sa HEPA filterima.
Elektrostatični filteri trenutno predstavljaju jedne od najefikasnijih prečišćivača vazduha, a jedina obaveza koju morate da imate na umu je da filtere treba menjati nešto češće nego inače.
Pored svih navedenih informacija, poželjno je razmisliti i o kvadraturi prostorije koju želite da pročistite od zagađenog vazduha, kao i o buci koju pojedini aparati proizvode.
Srećna kupovina!